Гръмотевична буря в планината - митове и реални факти
Времето в планината се променя за минути и понякога не можем да предвидим капризите му на конкретно място дори да следим прогнозата. Изключително важно е да знаем какво трябва да следим, когато избираме маршрут в лабилна прогноза, кога трябва бързо да се изнесем към безопасно място и разбира се, какво трябва и какво не трябва да правим, когато вече сме се озовали в окото на бурята.
Снимка: Elevation Outdoors
Как се образува гръмотевична буря?
Гръмотевичните бури са резултат от взаимодействието на заредени частици в купесто-дъждовните облаци. Обикновено началото на гръмотевичната буря започва рано през деня, когато слънцето затопля въздуха в близост до земната повърхност – топлият въздух започва да се издига в атмосферата поради по-ниската си плътност. С издигането си той среща по-ниски температури, които водят до кондензация и образуване на водни капки. Така се образуват купести облаци. Ако през деня температурата е висока и слънцето дълго нагрява земната повърхност, тези облаци започват да нарастват вертикално. Някои от водните капки замръзват под формата на ледени кристалчета. Част от тях взаимодействат, образувайки по-тежки структури. Леките кристалчета продължават да се изкачват нагоре водени от топлия въздух и се удрят в по-тежките структури. При този удар се отнемат електрони (е-) от тях и те се зареждат положително. Така положително заредените по-леки частици се издигат нагоре и горната част на облака се оказва положително заредена. Същевременно по-тежките отрицателно заредени структури падат надолу и в средата на облака, която се оказва отрицателно заредена. Тъй като по-голямата част от вертикалната купесто-дъждовна маса е отрицателно заредена, тя води до положително зареждане на близката до нея земна повърхност. Когато напрежението между облака и земята стане достатъчно голямо, се осъществява освобождаване на енергия под формата на светкавица. Светкавицата често свързва отрицателни заряди в облака с положителни заряди в земната повърхност. Понякога светкавиците се образуват между два облака на същия принцип – освобождава се енергия между отрицателно заредената долна част на горния облак и положително заредената горна част на долния облак.
Видео от NOAA SciJinks
Възможно ли е да оживеем след удар от мълния?
Тъй като електричния потенциал между облака и земята понякога достига повече от 100 000 000 V, мълнията носи огромна енергия, а температурата й може да надвиши 30 000 градуса. Независимо, че не всеки човек поразен от светкавица умира, подобно преживяване не остава без сериозни последствия, причинени от нарушаване на електрическите вериги в организма, което може да доведе до сърдечен арест, мозъчни увреждания и други, или от сериозните изгаряния, резултат от високата температура на мълнията.
Как светкавиците избират къде да паднат?
Светкавиците са мързелив природен феномен – те винаги търсят най-бързия и лесен път. Най-лесният път са добри проводници, които им позволяват лесно да преминат в земята и възможно най-бързо (т.е по-високите обекти са по-застрашени). Защо им е на мълниите да търсят път през предмети вместо директно да паднат на земята? Защото въздухът е много лош проводник на електричен ток и всеки друг обект би осигурил по-бърз път до земята. Това важи дори за дървета, които попринцип се приемат за лош проводник, но водното им съдържание все пак осигурява бързо преминаване.
Снимка: reddit, Lightning striking a tree in Hardy County, West Virginia on 6/22/22
Планинските бури – често изненадващи
В планината често се случва спонтанно образуване на гръмотевични бури особено в горещите летни месеци, защото има голям температурен градиент, при който топлия въздух се издига нагоре и среща по-хладния въздух във високите части на планината. Влажността на въздуха обикновено е по-висока, което също спомага образуването на гръмотевични бури. Слънчевата радиация е по-силна и по-ефекивно нагрява земната повърхност. Планинските вериги също насърчават преноса на топъл въздух нагоре тъй като ветровете се сблъскват със скалите и нямат друг път освен обхождане на масивите нагоре. Същевременно ветрове, обхождащи различни части на едно и също било могат да се сблъскат, при което се индуцира издигане на въздушната маса нагоре.
Кога да търсим подслон?
Можете да бъдете ударени от мълния, продукт на буря на 15 км от вас. Затова, ако виждате признаци на формиране на буря или виждате вече формирана гръмотевична буря в далечината, не оставайте на билото с мисълта, че има време. Незабавно предприемете евакуация от билото.
Можете да преброите секундите между светкавицата и гърма, които не идват по едно и също време, тъй като светлината се движи много по-бързо от звука. Когато видите мълнията започенете да броите секундите до гърма. После разделяте на 3 и можете да се ориентирате за разстоянието на бурята в км. Съществува т.нар правило за 30те секунди. Ако между светкавицата и гърма има 30 секунди, време е да потърсите евакуация към безопасно място.
Стоенето до самотно дърво може да бъде опасно
Въпреки, че светкавиците удрят първо най-високия обект, заставането до високо, самотно дърво е много опасна стратегия. Обикновено то ще привлече мълнията, а зарядът ще се пренесе към земята и после ще се разпространи до вас. Ако се намирате на известно разстояние от дървото, може да извадите късмет и енергията да се разсее докато ви достигне, но ако сте близо ще пострадате. Много по-разумно е да застанете в гора с повече дървета като избягвате най-високите.
Да захвърля ли настрани всички метални вещи?
Не е необходимо. Светкавиците всъщност не се привличат от метала, въпреки че той е добър проводник. Мълниите се привличат от високи структури, изолирани структури и стърчащи обекти (стълбове, дървета и тн). Те преминават много бързо през металния проводник, но той не ги привлича специфично.
Т.нар „Lightning position”
Ако нямате никакъв шанс да стигнете до безопасно място и бурята вече се разразява, можете да заемете т.нар. Lightning позиция – разпъвате шалтето си и заставате върху него с двата крака един до друг (петите се докосват) – гърди опрени в коленете, глава сведена надолу и ръце на ушите (за да намалите риска от оглушаване). Тази позиция леко намалява риска от удар, защото сте по-ниско до земята. Ако мълнията проникне през единия ви крак е по-вероятно да се разпространи през другия вместо да премине през останалата част от тялото ви (през сърцето, например) – това би спасило живота ви в случай, че електричеството се разпространява по земята. В никакъв случай не лягайте на земята, защото увеличавате контактната площ между тялото и земната повърхност.
Тази позиция НЕ е гаранция за нищо и трябва да се възприема като последен вариант след като всички опции за спасение на по-безопасно място са отминали.
Иконография: Ted Slampyak
Митът за безопасността в палатката
Много хора смятат, че палатката посредством рейките си образува т.нар „фарадеев кафез“, който ви предпазва от електричеството. Това не е вярно. Единствените 2 места, където можете да се чувствате в безопасност са реален заслон – сграда със заземяване и заключен автомобил с метална обшивка. По време на буря палатката се мокри от дъжд, земята под нея също се навлажнява – водата е добър проводник и макар че палатката няма специално да привлече мълнията, вътре в нея не сте защитени от удар.
Снимка: getty images
Не се скупчвайте
Нормална реакция, когато сте изплашени е да опитате да се съберете с близките си и да потърсите защита, но това не важи по време на гръмотевични бури. Изключително рядко се случва мълния да удари човек директно – в повечето случаи става дума за електричество, разпространено през земята до вас. Ако цялата група се намира скупчена на едно място, мълнията ще засегне всички и няма да има нито един човек, който да приложи първа помощ.
Как се прилага първа помощ при удар от мълния?
За жалост времето за реакция е много малко. При удар от мълния пострадалият вероятно ще загуби сърдечна дейност или дишане. Веднага трябва да се започне сърдечен масаж и изкусветно дишане – веднага след съобщаване на бърза помощ, за да може максимално бързо човекът да бъде транспортиран в болница.
Нашите съвети подредени в хронологичен ред в зависимост от това къде се намирате и какви опции ви остават:
- Следете прогнозите и не тръгвайте на планина, ако прогнозата вещае лабилно време.
- Лятото тръгвайте рано сутрин – от една страна ще си спестите ходенето в жегите, а от друга гръмотевичната буря се образува от нагряването на слънцето и отнема време да се развие като пълния си потенциал достига обикновено в следобедните часове. Ако тръгнете рано, имате шанс да слезете преди да се развие бурята.
- Винаги отбелязвайте най-близките заслони и хижи по пътя си – те могат да са спасителния ви пристан в случай на буря.
- Ако видите, че се образуват купесто-дъждовни облаци побързайте, можете да съкратите прехода, за да имате време да слезете.
- Ако видите приближаването на буря, нямате време. Евакуирайте се спешно от билото. Бройте секундите между светкавица и гръм, за да се ориентирате за разстоянието на бурята от вас.
- В никакъв случай не посрещайте бурята на билото!
- Слезте в гористия пояс и се постарайте да не се намирате до най-високите дървета в района.
- Най-добре е при първа възможност да се приютите в колата или в сграда.
- Ако не успеете да стигнете горския пояс, а бурята бушува, постарайте се да не сте най-високия обект, но и не заставайте до най-високия обект. Потърсете по-ниски обекти, до които да се подслоните.
- Ако се намирате в близост до водоем, отдалечете се.
- Махнете от себе си щеки и други стърчащи предмети, които биха могли да послужат като проводник.
- Не влизайте в пещери и кухи скални образувания – мълнията пътува по най-бързия път, а в случая това не е обхождане на цялата пещера, тя ще предпочете да използва вас за проводник.
- Ако нямате никакво друго спасение, заемете Lightning позицията върху изолационен слой – шалте, например.